MÜHENDİSLİK

KosseKompozit , sektörde kazanmış olduğu tecrübeler doğrultusunda ve uzman mühendislik kadrosuyla siz değerli kompozit sanayicilerine;

• Light-RTM proses kurma
• Light RTM Kalıp ve Model
• Teknik Danışmanlık
• Teknik Destek
• Ekipman Desteği
• TailorMade / Kişiye özel ürünler

Hizmetleri sunmaktadır.Daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

SİSTEM KURMA

KosseKompozit , kompozit sektöründe elde etmiş olduğu 12 yıllık deneyim ve tecrübeleri doğrultusunda ve konusunda uzman mühendislik kadrosuyla , Light-RTM prosesine geçmek

isteyen firmaların istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitede çözüm ortağı olmaktadır.Ayrıca firmamız light-RTM konusunda firma,kişi ve/veya kuruluşlara Light-RTM eğitim kursları da vermektedir.Daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

RTM – Reçine transfer kalıplama metodu

Günden güne büyüyen ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışan ülkemiz kompozitsektörü için RTM uygulaması sağladığı avantajlarla otomotivdenizcilikvb.sektörlerde sıkça kullanılan bir yöntem oldu.

Sağladığı avantajlardan dolayı günden güne daha fazla tercih edilen RTM yöntemi nedir?

İngilizce ‘’Resin Transfer Moulding’’ yani ‘’Reçine Transferi ile kalıplama’’ yöntemidir.Yöntemin Özünü basitçe şu şekilde ifade edebiliriz.İki tarafı düzgün veya parlak ürün elde etmek için uygun bir biçimde hazırlanmış olan ait kalıba (dişi kalıp) öngörülen tüm takviye malzemelerinin yerleştirilip üst kalıp (erkek kalıp) kapatıldıktan sonra kapalı kalıbın içine uygun bir makine / ekipman ile reçinenin enjekte edilmesi işlemidir.

RTM Uygulamasının sağladığı avantajlar:

• Düşük stirenemisyonu (sıfıra yakın)
• Düşük yatırım maliyetleri (senede 1.000 – 30.000 parça üretim)
• İki yüzü düzgün ürün alınabilmesi
• Standart boyutlarda ürün eldesi
• El yatırması yöntemine göre daha seri ürün alınabilme
• Dolgu kullanımına olanak sağlaması
• Üretim işlemini kontrol kolaylığı
• Son sertleştirme (post-curing) işlemine gerek duyulmaması

Reçine enjeksiyonu prensibi kullanılarakçeşitli üretim metodlarıgeliştirilmiştir.Bunlar; klasik RTM (Standart) ve Light RTM ( VARTM – Vakum destekli RTM ) ve infüzyonmetodlarıdır.

Standart RTM metodu çok hantal olması , kalıp maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle üretim metodu olarak Light-RTM e geçilmiştir.L-RTM in Klasik RTM e göre avantajları ;
• LightRTM , Standart RTM’ ye göre daha düşük kalıp maliyeti ile , Standart RTM ile üretimin ekonomik olmadığı daha az miktarda üretilecek parçaların üretimi için uygun bir yöntemdir.
• Light RTM de kalıplar geneliklekompozit malzemelerden imal edilebilir.Bunun yanı sıra kalıp kapanışı için kullanılacak vakum , aynı zamanda reçinenin kalıpta ilerlemesine de yardımcı olur.
• Kalıplama basınçları standart RTM ye göre düşüktür. ( 2 bar’ dan daha düşük )
İnfüzyon Metodu

İnfüzyon sarf malzemeleri

Reçine İnfüzyon
Araç ve Ekipmanları

Gelişmiş bir kompozit laminasyon tekniği olan reçine infüzyon yöntemi geleneksel el yatırması veya elyaf püskürme yöntemlerine göre benzersiz kalitede ve üstün mekanik değerlere sahip parçaların üretilmesine olanak sağlar. Son yıllarda reçine infüzyon için tasarlanan polyester - vinilester reçineler, malzemeler ve donanımlarda oldukça fazla gelişme kaydedildi. Bunun sonucunda reçine infüzyon yöntemi pek çok ürünün eldesinde, ticari olarak kabul edilir bir yöntem olarak yerini aldı.

Açık kalıplama yöntemleri ile elde edilebilen tüm CTP ve kompozit ürünler, reçine infüzyonu ile üretilebilir. Reçine infüzyon, vakum aracılığıyla reçineyi laminantın içine süren bir tekniktir. Kompozit parçaların hafif ve mekanik dayanım değerlerinin üstün olmasının altında, laminat mühendisliği ve reçine infüzyon teknolojisinden birlikteliğinden doğan sinerji yatmaktadır.

Günümüzde RTM ve sıcak kalıplama yöntemleri ile boyut ve diğer kısıtlamalardan dolayı elde edilemeyen tekne gövdeleri, yat inşası, rüzgar enerjisi-türbin kanatları, otobüs parçaları, prefabrik modüler çatı parçalarında reçine infüzyon yöntemi standart bir yöntem olarak kabul edilmektedir. İnfüzyonun diğer bir avantajı da ufak ölçekteki veya prototip çalışmaları gibi alanlarda pahalı kalıp maliyetini ortadan kaldırmasıdır.

Birçok uygulamada, açık kalıplama yöntemlerine kıyasla, reçine vakum infüzyon ile edilen parçaların kalitesi daha yüksek, daha tutarlı, daha rijit, daha yüksek takviye oranlı, daha yüksek dayanım değerlerine, daha yüksek tokluğa, daha düzgün iç yüzeye sahip ürünlerin daha hızlı ve düşük maliyetli bir biçimde üretilmesini sağlar.

Securlon®
L-500
75µ x 12mt x 50mt (45 kg)

Securlon® L-500 vakum torbası çok katmanlı ekstrüde filmlerden oluşur. Bu katmanlar sayesinde pinhol oluşumunu azaltır. Autoclave uygulamalarında tavsiye edilmez. Securlon® L-500 171 °C' ye kadar kür sıcaklığında çalışır.

Securlon®
L-500
75µ x 8mt x 100mt (60 kg))

Securlon® L-500 vakum torbası çok katmanlı ekstrüde filmlerden oluşur. Bu katmanlar sayesinde pinhol oluşumunu azaltır. Autoclave uygulamalarında tavsiye edilmez. Securlon® L-500 171 °C' ye kadar kür sıcaklığında çalışır.

Big Blue®
L-100
75µ x 12mt x 62mt (50 kg)

Big Blue vakum torbası geniş bir film gereken uygulamalar ve infüzyon için uygundur. Big Blue 121 °C' ye kadar kür sıcaklığında çalışır.

AT-200Y Sızdırmaz Bant®
3,2mm x 12,7mm x 7,62mt
75µ x 12mt x 50mt (45 kg)

AT-200Y çok amaçlı yüksek yapışkanlığa sahip ekonomik bir kalın sızdırmaz banttır. Metal veya kompozit ekipmanından kolayca ayrılabilir. AT-200Y 204°C'ye kadar olan kür sıcaklıklarında çalışabilir.

Econolease Peel Ply®
Soyma Kumaşı
1,52mt x 91,4mt (5,9 kg))

Çok sıkı dokunmuş naylon esaslı ve silikon kaplı soyma kumaşı. Çok kolay ayrılma sağlamasının yanında yüzey verdiği ince dokulu görünüm de bir başka avantajıdır. Reçine infüzyon ve el yatırması yöntemlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kaplı tüm soyma kumaşları transfer riski taşır.

Econoply E®
Kaplamasız, yoğun polyester soyma kumaşı
1,524mt x 228,6mt

Econoply E, polyesterin yoğun olduğu ayrılması zor ortamlarda kullanılmak üzere; iki bağlı bir soyma kumaşıdır. İnfüzyon uygulamarı için geliştirilmiş, uygulama sonucunda çıkan yüzey üzerine zımpara atma ihtiyacınızı ortadan kaldırır. Econoply E 149°C'ye kadar olan kür sıcaklıklarında çalışabilir.

Bleeder Lease® B
Silikon kaplı soyma kumaşı
1,524mt x 100mt

Bleeder Lease® B yüksek ısıya dayanımlı silikon yapılı bir soyma kumaşıdır. Koruyucu katman sayesinde ısıyı muahafaza ederek reçine akışını rahatlatır. Bleeder Lease® B 121 °C' ye kadar kür sıcaklığında çalışır.

Greenflow 75
Reçine yayılma ağı
1,04mt x 26,75mt

Reçine infüzyon akış ağı. Greenflow 75 ince profili sayesinde en az fire ile reçine eşit biçimde yaymak için kullanılır. Greenflow 75 poliester, epoksi ve vinilesterler ile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Greenflow 185®
Reçine yayılma ağı
3,6mt x 100mt

Greenflow 185 vakum destekli infüzyon esnasında reçine akışına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmmıştır. Sık dokulu orta seviyeli bir reçine yayılma filesidir. Greenflow 185 125 °C' ye kadar kür sıcaklığında çalışır.

Polietilen Spiral Sarma ½®
ؽ" x 30,5mt

Polietilen spiral sarma, vakum ve infüzyon uygulamalarında vakum hattını vakum torbasının içinde uzatmakta — vakum manifoldu olarak kullanılır.

Airhold 10 CBS Bant®
Çift-taraflı takviyeli yapışkan bant
5,08cm x 33mt

Airhold 10 CBS çift-taraflı, takviyeli her iki tarafında da kauçuk esaslı yapışkanı bulunun banttır. Reçine infüzyon sırasında polietilen spiral sarmayı tutturmak için kullanılır. Diğer bir kullanım alanı bal peteği kor malzemelerinin işleme sırasında tutturulması ve sonradan iz bırakmadan çıkarılmasıdır. Kalın yapışkanı sayesinde metal veya metal olmayan kor-nüve malzemeleri sıkı biçimde yerlerinde tutar.

RIC®
Reçine infüzyon konektörü

Reçine infüzyon konektörü (RIC), vakum manifoldu ve düşük sıcaklıkta reçine uygulaması için reçine besleme bağlantılarının verimliliğini arttırmak amacı ile tasarlanmıştır. RIC 80 °C' ye kadar kür sıcaklığında çalışır. RIC 12 konektör bağlantısı 1/2 inch
RIC 58 konektör bağlantısı 5/8 inch
RIC 34 konektör bağlantısı 3/4 inch

Of313 Omega Reçine Hattı®
Reçine akış hattı
15,2mt

Omega akış hatları tek veya çift torbalı reçine infüzyon uygulamalarında torba altında, polietilen spiral sarma yerine kullanılır. Kesitine bakıldığında - Omega şekli ile reçineyi kendi içinde yüzey boyunca ürünün içine transfer eder. Omega hatları ışık geçirgen silikon yapıda olup tekrar kullanılabilir.

Polietilen T-Fiting 3/8"
Nylon T 3/8
Ø3/8

Reçine ve vakum hattı için kullanılan T bağlantı.

Polietilen L-Fiting 3/8"
Nylon L 3/8
Ø3/8

Reçine ve vakum hattı için kullanılan dirsek bağlantı.

Airweave ® N10
1,52mt x 50mt

Airweave ® N10 Yüksek basınç gerektiren uygulamalarda kullanılır. Yüzey alanını çok iyi bir şekilde kavrar.

Airseal 1

Ekonomik uygulamar için sızdırmaz vakum torbalama bantı Maliyeti düşük ticari uygulamalar için tasarlanmış, AT-200Y özelliğine sahip bir sızdırmaz banttır. Airseal 1 B 150 °C' ye kadar kür sıcaklığında çalışır.

Reçine Hattı Klempi

Flaşlı kilitli mengene Reçine hattı klempleri, reçine infüzyonda kullanılmak üzere profesyonel kalitede ayarlı penselerden yapılmıştır. Hortumların, besleme hatlarının vakumda bağlantılarını durdurarak reçine akışını engeller. Tam ayarlanabilir yapıda, nikel kaplı, kaymayan ve ergonomik bir tasarıma sahiptir.

Vactrak
Vakum manifoldu
43mm x 25mt

Vactrak en önemli özelliği bir tarafının yapışkan ve elyaflı olması diğer tarafının da aynı Airhold 10 CBC özelliğine sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde elyaflı katlar arasında yapışmayı ve çok yüksek bir vakum geçirgenliği sunar.

Resintrak
2,54cm x 25mt

Elyaflı yapısı sayesinde katlar arasında yapışma özelliği sağlar ve reçine akışı için yardımcı olur.

Tac-Strip Bant
Kuru kumaş tutturma bantı
2,54cm x 90mt

Tac-Strip cam elyaftan üretilmiş ağ formunda banttır. Her iki tarafında yüksek yapıştırma gücüne sahip basınca duyarlı yapışkan bulunmaktadır.